Yazılım Lisansı Nedir?

Yazılımı üreten ve satışa sunan firmanın haklarını koruyan, yazılım ürününü satın alan şahıs veya firmanın ise tanımlanmış bir şekilde yazılımı kullanmasına izin veren bir sözleşmedir.

Neden Lisanslama Yapılmalıdır?

Bilgisayar ve diğer elektronik ortamda kullanılan yazılımlar, “5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” kapsamında yasal koruma altına alınmıştır. 3 Mart 2001′ tarihinden itibaren Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na yapılan değişiklik ile korsan yazılım kullanmak, çoğaltmak veya dağıtmak suçunun işlenmesi sonucu uygulanacak cezalar şu şekilde belirlenmiştir:Eksik her bir lisans başına 24.000 TL’den 150.000 TL’ye kadar para cezası 2 seneden 6 seneye kadar, paraya çevrilmeksizin hapis cezası 3 seneye kadar meslekten uzaklaştırma Lisanssız yazılım yüklü olan cihazlara el konulması

Lisanslama size ne kazandırır?

Lisanssız yazılım kullananların ifşa edildiği listelerde yer almaz ve prestij ve güven kaybına uğramazsınız.Lisanssız yazılımlar ile birlikte gelen virüs ve değişikliğe uğramış hatalı yazılım kullanmak gibi olumsuzluklardan etkilenmezsiniz.Yazılım üreticisinden destek ve eğitim alarak ürünü daha etkin bir şekilde kullanma imkânına sahip olursunuz.Yazılım hakkında orijinal dokümanlara sahip olabilir, çalışmalarınıza kesintisiz devam edebilirsiniz.Yazılımların yeni çıkacak sürümlerine çok daha uygun maliyetlerle sahip olabilirsiniz.Üretici firmaların yeni yazılımlar geliştirmesine ve daha düşük maliyetlerle hizmetinize sunmasına katkı sağlamış olursunuz.Kayıt dışı ekonominin büyümesini engelleyerek vergi gelirlerinin artmasına destek olursunuz.Ülkemizin, yazılım telif hakları konusunda gelişmiş diğer ülkeler seviyesine yükselmesine katkıda bulunursunuz.Lisanslama Kapsamında Biz Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?Firmanıza uygun lisanslama modelinin seçilmesi ve uygulanarak firma bünyesine sunulması tecrübe ve yetkinlik gerektirir. Sorunsuz yapılan lisanslama hem maliyetlerinizi düşürmekte hem de verimin artmasına büyük katkı sağlamaktadır.Firmamız, uzman ve deneyimli personeli ile yazılım lisanslama sürecinde firmaların yazılım ihtiyaçlarını analiz ederek, mevcut yazılımlarını inceler ve firmanın çıkarları doğrultusunda özel bir lisanslama modeli oluşturur. Firmalara, mevcut kampanya ve özel şartlara göre en uygun fiyat ve lisanslama seçeneklerini sunan firmamız, seçilen lisanslama modeli ile elde edilen imkânlardan maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlamaktadır.

Lisanslama Çeşitleri

OEM Lisans

Bilgisayar üreten firmalara, imal ettikleri yeni bilgisayarlarla birlikte, önceden yüklenmesi için sunulmaktadır.OEM lisanslar yalnızca yeni bir bilgisayar veya mevcut bir bilgisayar için 4 ana donanım (ana kart, işlemci, bellek, sabit disk) ile birlikte alınabilir. Bununla birlikte işletim sisteminin bilgisayara kurulmuş ya da ön kurulum aşamalarının son kullanıcı için hazırlanmış olması gerekir.OEM lisansı sadece yüklü olduğu bilgisayara ait bir lisanstır. Bu nedenle her yeni bilgisayar ile birlikte ayrı OEM lisansı alınmalı, “Orijinallik Sertifikası” etiketi makinenin üzerine yapıştırılmış olmalıdır.Kişiye ya da kuruluşa ait olmayan OEM lisansları, üzerinde bulunduğu makineden başka bir makineye aktarılamaz.OEM lisansları için süre sınırlaması olmamakla birlikte, ömrünü ait olduğu bilgisayar üzerinde doldurur.OEM lisansına sahip bilgisayarlara toplu kurulum değil, tek tek CD ile kurulum yapılır.

Kutu (Box) Lisans

Perakende olarak satılan ve kutu ürünler içinden çıkan lisanstır.İstenilen bilgisayar kurulabilmekte olup, aynı lisans birden fazla bilgisayar için kullanılamamaktadır.Kutulu ürünler içerisinde orijinallik sertifikası, son kullanıcı lisans sözleşmesi, bir adet kurulum CD’si ve kitapçığı bulunur.Orijinallik etiketinin bilgisayar üzerine yapıştırılması gerekmez. Lisansın geçerli olabilmesi için ürün kutusu ve orijinal CD’si, son kullanıcı lisans sözleşmesi ve ürün faturasının bir kopyasının saklanmış olması gerekir.

Open Lisans

Open lisans, her türlü müşterinin birden çok yazılım kopyası için lisans alabilmesini sağlayan, yaygın erişim olanağına sahip, düşük maliyetli ve esnek bir toplu lisanslama programıdır. Open lisansın geçerli olabilmesi için, “Open Lisans Belgesi” ve ürünün faturasının muhakkak olması gerekir.Bununla birlikte Open lisans belgesi üzerinde orijinallik sertifikasının bulunması, ürün tanımlarının, adetlerinin ve kullanılan dilin açıkça belirtilmiş olması, ayrıca bu belgenin satın alan kurum ya da şahıs adına düzenlenmiş ve lisans anlaşmasındaki yasal kopya sınırının geçilmemiş olması gerekir.Lisanslanacak bilgisayar sayısı iki veya daha fazla olan firmalar için en uygun lisanslama modeldir.En az 5 adet lisansla OPEN lisanslama yapılabilir(Örneğin 3 Windows CAL + 2 Office olabilir).Open lisanslama sayesinde, birden fazla bilgisayara aynı CD’den yükleme yapılabilir. Böylelikle hem maliyet düşürülürken, hem de lisans yönetimine harcanan zamandan tasarruf edilir.Open lisans, firmaya özel (sadece alımı yapan firmaya ait olan) bir belgedir. İstenirse, uygulamanın firmaya ait bir makineden kaldırılıp başka bir makineye yüklenebilir.Open lisanslar, “Yazılım Güvencesi Lisansı” ile birlikte alındığı takdirde o yazılıma ait en son çıkacak sürümler 2 yıl boyunca kullanılabilir